Προσβασιμότητα σχολείου

Η πρόσβαση στο σχολείο γίνεται από δύο εισόδους, ώστε να εξυπηρετούνται όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Η νότια είσοδος του σχολείο βρίσκεται στην οδό Σπηλαίου Πανός. Για να μπει κάποιος ή κάποια στο σχολείο θα πρέπει να περάσει το μικρό γεφυράκι της κοίτης του μικρού ποταμού Χαράδρου, που είναι καταπράσινη με αιωνόβια πλατάνια και δίνουν μια ιδιαίτερη ομορφιά στο τοπίο. Επίσης, η κοίτη του ποταμού αποτελεί καταφύγιο το χειμώνα για αποδημητικά πουλιά, όπως αγριόπαπιες και για ενδημικά ζώα, όπως οι βίδρες.

Η βόρεια είσοδος είναι επί της οδού Αν. Χρυσίνα 7, κατηφορίζοντας το στενό δρομάκι που περνά μπροστά από το 1ο και 2ο Νηπιαγωγείο Μαραθώνα.

Το σχολείο αποτελείται από δύο κτίρια, τα οποία διαθέτουν κεκλιμένα επίπεδα για την πρόσβαση σ' αυτά. Επίσης, το ένα κτίριο διαθέτει ανελκυστήρα για τις ανάγκες πρόσβασης στον 1ο όροφο.

Συγκεκριμένα, το σχολείο διαθέτει:

Ευρύχωρες και σύγχρονες αίθουσες διδασκαλίας που είναι εξοπλισμένες με ενσύρματη σύνδεση διαδικτύου και προβολέα, μέσω της οποία προσφέρεται σύγχρονη διδασκαλία των μαθημάτων.

Σύγχρονο εργαστήριο υπολογιστών για το μάθημα των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, με επαρκή και σύγχρονο εξοπλισμό.

Σχολική βιβλιοθήκη με εκατοντάδες τίτλους παιδικών βιβλίων, που επαρκούν για να καλύψουν τα αναγνωστικά ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών. Η συλλογή των βιβλίων συνεχώς ανανεώνεται με νέα βιβλία.

Σύγχρονους χώρους άθλησης, όπως γήπεδο του μπάσκετ και γήπεδο του βόλεϊ, επιστρωμένα με σύγχρονο υλικό που εγγυάται την ασφάλεια των μαθητών/τριών στο μάθημα της φυσικής αγωγής.

Αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων, που είναι εξοπλισμένη η οπτικο-ακουστικό εξοπλισμό, όπου μπορεί να υποστηρίξει θεατρικές και γενικότερα πολιτιστικές εκδηλώσεις.

Οι διάδρομοι του σχολείου είναι διακοσμημένοι με καλαίσθητους πίνακες και τοιχογραφίες, που δημιουργήθηκαν με την προσφορά των εκπαιδευτικών, των γονέων, αλλά και των μαθητών/τριών του σχολείου μας.

Ευρύχωρο και καλαίσθητο αύλειο χώρο, όπου οι μαθητές/τριες χαίρονται τα διαλείμματά τους, είτε παίρνοντας το δεκατιανό τους, είτε παίζοντας ομαδικά παιχνίδια. Περιμετρικά του αύλειου χώρου υπάρχουν παρτέρια με φυτά και δέντρα.

Τέλος, το σχολείο βρίσκεται μέσα σ' ένα καταπράσινο φυσικό τοπίο, μακριά από το κέντρο της πόλης, χωρίς θόρυβο, που μπορεί να αποσπάσει την προσοχή των μαθητών/τριών από τα μαθήματά τους.