Το σχολείο μας

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μαραθώνα βρίσκεται στην καρδιά του Μαραθώνα. Είναι ένας πραγματικός φάρος της εκπαίδευσης, το σχολείο αυτό αντιπροσωπεύει όχι μόνο την ακαδημαϊκή πρόοδο, αλλά και τη δέσμευση για την προσωπική ανάπτυξη και την ευημερία των μαθητών/τριών του.

Σε αυτό το περιβάλλον, η εκπαιδευτική διαδικασία δε στέκεται στην απλή μάθηση. Οι μαθητές/τριες ενθαρρύνονται να εξερευνήσουν τη φαντασία τους, να ανακαλύψουν νέες ιδέες και να αναπτύξουν το δικό τους κριτικό υπόβαθρο. Σε αυτό το πνεύμα και με βάση την πεποίθηση ότι κάθε παιδί είναι μοναδικό και έχει το δικό του ταλέντο, το σχολείο επιδιώκει να αναδείξει και να ενισχύσει τις δυνατότητες κάθε μαθητή, δίνοντάς του την ευκαιρία να ανακαλύψει τον εαυτό του και να αναπτύξει τα ενδιαφέροντά του.

Το σχολείο διαθέτει σύγχρονες και άνετες εγκαταστάσεις που στηρίζουν τη διαδικασία της μάθησης. Σύγχρονα αμφιθέατρα, εργαστήρια επιστημών και υπολογιστών, βιβλιοθήκες γεμάτες βιβλία που ενθαρρύνουν την ανάγνωση και την έρευνα, και αθλητικές εγκαταστάσεις που υποστηρίζουν τη σωματική υγεία και την ομαδικότητα. Αυτά τα περιβάλλοντα ενθαρρύνουν τους μαθητές να εξερευνήσουν τον κόσμο γύρω τους, να αναπτύξουν νέες ιδέες και να εμπνεύσουν τους άλλους με τις δημιουργίες τους.

Εκτός από την ακαδημαϊκή και πολιτιστική ανάπτυξη, το Δημοτικό Σχολείο Μαραθώνα προωθεί επίσης αξίες όπως ο σεβασμός, η αλληλοκατανόηση και η αλληλεγγύη. Οι μαθητές/τριες εδώ αποτελούν μέλη μιας μεγάλης οικογένειας που σέβεται και αγαπά τον καθένα από αυτούς.'

Είναι ένας χώρος όπου οι μαθητές/τριες μπορούν να μάθουν, να αναπτύξουν τα ταλέντα τους και να δημιουργήσουν μνήμες που θα τους συντροφεύουν για πάντα.